Znani artyści ze Śląska i Małopolski podjęli się próby uchwycenia piękna miasta w swoich dziełach. Efekty ich twórczej pracy można podziwiać w Libiąskim Centrum Kultury. 26 września odbył się wernisaż poplenerowej wystawy malarskiej zatytułowanej Libiąskie Inspiracje „Libiąż Węgla i Wina”.
W plenerze zorganizowanym przez Libiąskie Centrum Kultury uczestniczyło 14 artystów ze Śląska i Małopolski. W tym gronie znaleźli się profesorowie i wykładowcy uczelni wyższych: Józef Murzyn, Grażyna Borowik, Aleksander Pieniek, Adam Pociecha, Renata Sułczyńska, Andrzej Szarek, Łukasz Murzyn, Piotr Bąk, Damian Pietrek, Ewa Janus, Agnieszka Bartak-Lisikiewicz, Jerzy Pietruczuk, Sławomir Śląski i Elżbieta Mokrzycka-Murzyn.
Libiąż to miasto o silnych tradycjach górniczych. Od kilku lat działa w mieście także prywatna winnica Piotra Kurdziela. Powstaje tam wino nagradzane w wielu międzynarodowych konkursach.
– Produkcja wina to również sztuka. Podobnie jak w malarstwie wymaga koncepcji i odpowiednich przemyśleń. Cieszę się, że w pewnym stopniu moja winnica zainspirowała artystów – mówi libiąski biznesmen.
To właśnie węgiel i wino stały się motywem przewodnim pleneru. W plenerowych pracach nie zabrakło odwołań do innych miejsc charakterystycznych dla Libiąża – m.in. kościoła pw. Przemienienia Pańskiego. Widok najstarszego kościoła wzbogacony tkanką industrialną to jedna z prac Damian Pieterka – wykładowcy Akademii Sztuk pięknych w Katowicach:
– Każde miejsce może zainspirować artystę. W Libiążu jest to głębsza idea – zestawienie dwóch przeciwstawnych światów, które w pewien sposób się przenikają tworząc symbiozę i stawiając przed artystami wiele możliwości twórczych.
Modernizujący się od 15 lat Libiąż obserwuje Łukasz Murzyn.
– Ten plener niezwykle był niezwykle ciekawym wydarzeniem. Kontrast pomiędzy industralizacją, a przyrodą dawał ciekawy motyw do obserwacji. Winnica to z kolei niesamowity kontrapunkt dla tradycji przemysłowej, przyciąga akcenty toskańskie wpływając na wrażliwość artystyczną – podsumował wykładowca na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.