Libiąskie obchody Święta Niepodległości w tym roku miały szczególny charakter.
Msza święta w intencji Ojczyzny w Kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Libiążu rozpoczęła tegoroczne obchody Święta Niepodległości. Po nabożeństwie burmistrz Jacek Latko wraz z przewodniczącym Rady Miejskiej Bogusławem Gucikiem, wicestarostą Bartłomiejem Gębalą i radnym powiatowym Andrzejem Olszowskim złożyli kwiaty pod Pomnikiem Nieznanego Żołnierza na cmentarzu parafialnym w Libiążu.
Tegoroczne obchody święta 11 Listopada w związku z pandemią miały skromniejszy charakter. Mieszkańcy nie mogli uczestniczyć w tradycyjnej Biesiadzie Patriotycznej. W zamian za to Libiąskie Centrum Kultury przygotowało niezwykłe wydarzenie, które można było obejrzeć tylko „online” w internecie. W koncercie „Wolni i Solidarni” wystąpił chór Canticum Canticorum pod batutą Piotra Ciuły. Szwadron Kawalerii Ochotniczej im. Rotmistrza Pileckiego dokonał ceremonii podniesienia flagi państwowej. Chór przy akompaniamencie Orkiestry Dętej ZG Janina w Libiążu odśpiewał Mazurka Dąbrowskiego.
– O tej porze w ubiegłym roku obchodziliśmy Święto Niepodległości w libiąskiej hali sportowej w Libiążu. Dzisiejsza rzeczywistość nie pozwala nam w taki sposób świętować to bardzo ważne dla mieszkańców naszej gminy wydarzenie. W tym momencie musimy pamiętać o historii, zwłaszcza o przyczynach utraty niepodległości i wyciągać wnioski na przyszłość. Dzisiaj cieszymy się wolnością, ale czy umiemy ją pielęgnować? W tych trudnych czasach dla dobra Polski musimy się jednoczyć ponad podziałami. Bądźmy razem i szanujmy się wzajemnie – apelował do zebranych przed ekranami Burmistrz Jacek Latko.
Koncert „Wolni i Solidarni” obfitował w elementy patriotyczne, nie zabrakło pieśni takich jak: „Ułani”, „Wojenko wojenko”, „Jak to na wojence ładnie”, „Legiony” i „Mury” Jacka Kaczmarskiego. Była wiązanka pieśni biesiadnych oraz wątki dotyczące założonego 40 lat temu Niezależnego Związku Zawodowego „Solidarność”. Urodzony w 1980 r. libiąski radny i historyk Łukasz Płatek wspomniał trudne lata 80 widziane z własnej perspektywy. W tym czasie naukę w szkolę średniej w Andrychowie zaczynał Antoni Buchała – libiąski pedagog uhonorowany w tym roku tytułem Profesora Oświaty. Przypomniał on wydarzenia prowadzące do zmian ustrojowych w Polsce. Libiąska radna Bogumiła Latko w 1980 r rozpoczęła prace pielęgniarki. W swoim wystąpieniu podkreśliła ona rolę „Solidarności” jako fundamentu zmian społeczno–politycznych w Polsce. Wachmistrz Robert Morawski ze Szwadronu Kawalerii Ochotniczej im. Rotmistrza Pileckiego opowiedział anegdotę o generale Wieniawie – Długoszewskim.
Gwiazdą wieczoru był Andrzej Sikorowski, polski kompozytor, autor tekstów i gitarzysta, a także członek krakowskiej grupy „Pod Budą”. Jego występ rozpoczął utwór „Czyjaś Ty” dedykowany naszej ojczyźnie.
– Okazja znamienita – święto narodowe, piękne miejsce, tylko ogromna szkoda, że pusta widownia. Mam nadzieję, że zgromadziła się przed ekranami i posłucha moich piosenek związanych z „Grupą pod Budą”, opisujących mój własny świat – powiedział krakowski artysta.