Obchody 103. rocznicy odzyskania niepodległości zainaugurowała tradycyjna msza święta za Ojczyznę w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Libiążu, a wieczorem odbyła się XXIII Biesiada Patriotyczna.
Libiąscy samorządowcy złożyli kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza oraz pod Pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. Towarzyszył im kombatant Andrzej Szostek, a wartę honorową wystawili harcerze i członkowie Szwadronu Kawalerii Ochotniczej im. Rotmistrza Witolda Pileckiego.
Tegoroczna, XXIII Biesiada Patriotyczna w Libiążu, nosiła tytuł „Z sercem na dłoni”. Rozpoczęła się wciągnięciem biało-czerwonej flagi na maszt i wspólnym odśpiewaniem Mazurka Dąbrowskiego. Wydarzenie było poświęcone wolontariuszom.
– Cieszę się, że żyję w takim wspaniałym mieście. W którym jest tak wielu ludzi, którzy pomagają tym, którym jest źle, mają problemy i potrzebują wsparcia. Zawsze można na nich liczyć. Z głębi serca im wszystkim bardzo dziękuję, wielkie brawa – mówił witając gości zebranych w Hali Sportowej w Libiążu burmistrz Jacek Latko.
Potwierdzeniem faktu, że wielu ludzi z Libiąża, Żarek i Gromca ma dobre serca był film dokumentalny zatytułowany Libiąska Ochotnicza Armia Wolontariuszy pokazujący akcje społeczne i inicjatywy pomocy podejmowane w naszej gminie. Pogratulowali im za pomocą nagranych wcześniej życzeń ks. Tadeusz Isakowicz-Zalewski, prezes Fundacji im. Brata Alberta oraz ks. Tomasz Stec – dyrektor Caritas Archidiecezji Krakowskiej, ks. Jacek Stryczek ze Szlachetnej Paczki oraz rodzice Janka Kozuba z Chrzanowa.
Nie zabrakło oczywiście wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych i biało-czerwonych elementów. Takie barwy miał tort, którego kawałek otrzymał każdy uczestnik biesiady. Uczestnicy rywalizowali podczas konkursu na najładniej udekorowane serce, na scenie pieczone były ciasteczka, a przy okazji prowadzona była zbiórka przedmiotów na licytację.
Z racji ograniczeń związanych z pandemią, liczba uczestników Biesiady musiała zostać ograniczona. Transmisję na żywo można było śledzić na stronie internetowej Libiąskiego Centrum Kultury i fanpage’u LCK na Facebooku. Nagranie jest wciąż dostępne.